Opis
Naučite Python 3
Brzi kurs programiranja
Ova knjiga služi kao prvi korak za početnike da nauče Python programiranje. Knjiga je podeljena na deset poglavlja. U prvom poglavlju, čitaoci se upoznaju sa osnovama Python-a. Sadrži detaljna uputstva za instalaciju na različitim platformama, kao što su macOS, Windows, FreeBSD i Linux. Takođe obuhvata druge aspekte Python programiranja, kao što su IDE-ovi i Package Manager. U drugom poglavlju čitaoci imaju priliku da se detaljno upoznaju sa Python programiranjem. Ono obuhvata grupu ugrađenih struktura podataka popularno poznatih kao Python kolekcije. U trećem poglavlju su razmatrani važni koncepti znakovnih nizova, funkcija i rekurzije.
Četvrto poglavlje se fokusira na objektno-orijentisano programiranje pomoću Python-a. U petom poglavlju se razmatra najčešće korišćene prilagođene strukture podataka, kao što su stek i red za čekanje. Šesto poglavlje podstiče kreativnost čitalaca pomoću Python grafičke biblioteke Turtle. U sedmom poglavlju su istražene animacije i razvoj igara, pomoću Pigame biblioteke. Osmo poglavlje obuhvata upravljanje podacima uskladištenim u različitim formatima datoteka. Deveto poglavlje obuhvata oblast obrade slika pomoću Wand biblioteke u Python-u. U desetom i poslednjem poglavlju predstavljen je niz odabranih korisnih tema u Python-u.
U celoj knjizi se prati pristup „korak po korak“. Objašnjenje teme je uvek praćeno detaljnim primerom koda. Primeri koda su takođe objašnjeni odgovarajućim detaljima i praćeni su rezultatima u obliku teksta ili snimka ekrana gde god je to moguće. Čitaoci će se upoznati sa programskim jezikom Python, tako što će pažljivo pratiti koncepte i primere koda u ovoj knjizi. Knjiga takođe sadrže reference za spoljne izvore koje čitaoci mogu dalje istražiti.
Sadržaj
Poglavlje 1 – Uvod u Python
1.1 Istorija programskog jezika Python
1.2 Instaliranje Python-a na različitim platformama
Poglavlje 2 – Ugrađene strukture podataka
2.2 Liste
2.3 N-torke
2.4 Skupovi
2.5 Rečnici
Poglavlje 3 – Znakovni nizovi, funkcije i rekurzija
3.1 Znakovni nizovi u Python-u
3.2 Funkcije
3.3 Rekurzija
Poglavlje 4 – Objektno-orijentisano programiranje
4.1 Objekti i klase
4.2 Početak rada pomoću klasa
4.3 Moduli i paketi
4.4 Nasleđivanje
4.5 Još nasleđivanja
4.6 Apstraktna klasa i metod
4.7 Modifikatori pristupa u Python-u
4.8 Polimorfizam
4.9 Sintaksne greške
4.10 Izuzeci
Poglavlje 5 – Strukture podataka
5.1 Uvod u strukture podataka
5.2 Povezane liste
5.3 Stek
5.4 Red za čekanje
Poglavlje 6 – Turtle grafika
6.1 Istorija Turtle-a
6.2 Početak rada
6.3 Istraživanje Turtle metoda
6.4 Recepti za Turtle
6.5 Vizuelizacija rekurzije
6.6 Više „kornjača“ (turtles)
Autor:
Ashwin Pajankar je magistrirao tehnologiju na univerzitetu „IIIT Hiderabad“ i ima više od 25 godina iskustva u programiranju. Svoj put u programiranje i elektroniku započeo je programskim jezikom BASIC i sada je iskusan u programiranju na jezicima asembler, C, C++, Javi, Shell Scripting i Python. Stekao je i tehničko iskustvo na računarima sa jednom pločom, kao što su Raspberry Pi, Banana Pro i Arduino.